Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva u Eduarda Andrly

3. 5. 2012

 Častokrát jsem na www stránkách Ifauny narazil na příspěvky o chovu Pražského krátkozobého rejdiče (PKR) na Moravě, pod které se podepisoval nějaký eddie.Časem jsem zjistil, že se za touto přezdívkou skrývá  Eduard Andrla ze Slavkova u Brna.Jelikož sám rejdiče chovám a to České, a vše kolem našich národních plemen rejdičů mne zajímá, rozhodl jsem se Edu navštívit a něco se o chovu PKR dozvědět více. Bydlíme od sebe něco kolem šedesáti kilometrů, což není žádná závratná dálka, takže slovo dalo slovo, vyměnili jsme si pár mailů, a vypravil jsem se na výlet do Slavkova.

Eda již na mne čekal a po obvyklých zdvořilostních frázích (přece jen jsme se viděli poprvé) jsme došli k holubníku.Holubník má voliérového typu rozdělený do několika oddělení.K Edově lítosti nemůže pouštět holuby na volno.Bohužel, je to zlo dnešní doby, kdy lidem vadí, že holubi létají, kohouti kokrhají, psi štěkají.Co naděláme.Z chovatelů se stala menšina, která ubývá a ubývá.
Ale zpět k Edovy a holubům.Nikdy jsem neměl možnost nějak detailněji proniknout do tajů chovu PKR, a tak jsme probraly zvláštnosti odchovu s chůvami, podsazování, úspěšnost.
Prohlédli jsme jeho současné chovance, byl jsem trochu zasvěcen do typologie PKR, a vyslechl jsem povzdech nad ubývajícím počtem holubářů zabývajících se tímto plemenem a s tím, ruku v ruce jdoucím trendem ubývajících kresebných rázů.Ty jsme prodiskutovali nad pohlednicemi p.Seidla, chovatelům pražáků jistě známých.
Taktéž jsme probrali trochu ze současné holubářské politiky a nějaké slovo padlo i o výstavnictví.Domluvili jsme se, že v rámci propagace našich rejdičů pošlu já České rejdiče na výstavu do Slavkova a Eda PKR k nám do Hluku, na speciálku českých plemen rejdičů pořádanou naším klubem při místní výstavě ZO.
Musím říci, že setkání bylo velmi příjemným zastavením se v dnešní uspěchané době.Seznámil jsem se se zaníceným fandou – holubářem, který se chovu holubů věnuje 20 let a má tomu kdo chce naslouchat co říci.
Edo ať se daří a přeji ti holubník plný kvalitních holoubat.
Jiří Jackiv
 
 

Náhledy fotografií ze složky Návštěva u Eduarda Andrly