Jdi na obsah Jdi na menu
 


První speciální výstava Klubu chovatelů holubů českých plemen rejdičů.

16. 9. 2012

 

 
Rok s rokem se sešel a já jsem se podruhé vypravil do lázeňského města Klimkovice na místní výstavu drobného zvířectva, kterou pořádá klimkovická ZO ČSCH.Tento rok to však nebyla cesta do neznáma jako loni, ale cesta za přátely a v neposlední řadě i cesta na první speciální výstavu našeho Klubu chovatelů holubů českých plemen rejdičů.
Za necelé dvě hodinky jsem v pátek 7.9.2012 dorazil na místo.Klimkovický park již byl plný vrkání holubů , kdákání a kejhání drůběže a podupávání králíků.Moji holoubci putovali do klecí a sám jsem se přesunul za posuzovatelem a pozorně jsem naslouchal komentářům k prohlíženým holubům.Posuzování bylo opět věřejné, za účasti chovatelů, takže ti, kteří měli zájem, se mohli dozvědět ledacos zajímavého i o jiných plemenech než jen o těch, které sami chovají.
Vedle nejpočetněji zastoupených plemen – Českých rejdičů a Pražských rejdičů krátkozobých a středozobých, bylo vidět i Rakovnické kotrláky, Košické vysokoletce, Bakinské tleskače a Jeptišky, které členové našeho klubu taktéž chovají.Jako zajímavost pro porovnání s Českým rejdičem byli k vidění 7ks Východopruského werfera - holuba čecháčkům opravdu značně podobného.
Českých rejdičů se sešlo 24ks.Bylo je možné vidět v osmi barevných a kresebných rázech modrý černopruhý, stříbřitý, červeně plavý, žlutě plavý, bělouš červenopruhý, bělouš žlutopruhý, modrý bělouš a bělouš černohrotý.Bohužel kvalita českých rejdičů byla na pernatých ozdobách značně ovlivněna silným rozpeřením holubů.
Pražských krátkozobých rejdičů bylo ke spatření 32ks.Nejvíce bylo plnobarevných černých, žlutých a běloušů.
Překvapivě nejpočetnější skupinou rejdičů byli Pražští rejdiči středozobí.Nejvíce bylo černých vlaštováků.Těsně v závěsu je následovali vlaštováci modří a vlaštováci modří bělouši.Dále holubi modří černopruzí,červeně plaví, žlutěplaví a bělouši žlutopruzí.Celkově 42ks a taktéž v osmi kresebných a barevných rázech.
Myslím, že takto početná kolekce střeďáků je uctihodná vzhledem k tomu, že plemeno patří k těm málopočetným.Kvalita byla různorodá, čemuž se není co divit právě vzhledem k početnosti a izolovanosti chovů.Zvýraznění plemenných znaků, sjednocení tělesného rámce a jednoznačně perlové oči u vlaštováků, je naší další chovatelskou prací na poli středozobých pražáků do budoucnosti.
Co se týká výstavy jako takové, bylo opět vidět, že klimkovičtí mají s pořádáním výstav zkušenosti a neponechávají nic náhodě.Proto se vše obešlo bez komplikací a ve výrazně přátelské atmosféře.
Velice příjemné bylo setkání s přáteli z klubu a prodiskutování všeho, co se nám během toho roku co jsme se neviděli přihodilo, všechny ty radosti i strasti s našimi opeřenými miláčky.Vždyť s kým jiným než s podobně „postiženými“si člověk nejlépe povykládá.
Klimkovice….  příští rok opět naschledanou.

Jiří Jackiv

 

Náhledy fotografií ze složky Klimkovice 2012