Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzorník českého rejdiče Voráček

24. 3. 2011

Český Rejdič

Původ:  Střední Čechy, především hlavní město Praha.

Znaky plemen: na českém rejdiči, který patří do skupiny rejdičů středozobých, oceňujeme především jeho postavu, barvu, kresbu, tvar hlavy, zobáku, chocholku na hlavě a zejména jeho letecký výkon. Je postavy malé s dobře přilehlým peřím. Od prsou ke konci ocasu měří 23 -25 cm.

Hlava: přiměřená, nízká. Na čele a vzadu na temeni, jsou zcela nepatrně vystouplé hrbolky. Jinak je hlava krátkého, kuželovitého tvaru. Je zdobena lasturovitou chocholkou, stejnoměrně narostlou po obou stranách hlavy, bez postranních růžic.

Oči a obočnice: Oči jsou poměrně veliké, živé, zornička černá, duhovka perlová. Obočnice u všech barev tvoří úzký masitý kroužek, který barvou souhlasí vždy s barvou zobáku.

Zobák: Střední délky, mírně klopený, 15 mm dlouhý. Světlý až bílý zobák s narůžovělým nádechem mají bělouši žlutoprsí a žlutě plaví. Ostatní mají zobáky černé. Ozobí je nepatrně vyvinuté s bílým popraškem.

Krk a hrdlo: krk je k tělu přiměřeně dlouhý, štíhlý, na trupu široce nasazený, bez lalůčku, zcela lehce nesený vzad. Hrdlo je dobře vykrojené.

Prsa: široká, pěkně vyklenutá, masitá.

Křídla: kratší než ocas, silná, k tělu přitažená. Letky jsou dobře složené, lehce spočívají na ocase.

Ocas: Krátký, dobře složený, poměrně úzký, země se nedotýká. Od nasazení středem, je asi 10 cm dlouhý.

Nohy: Zdají se poměrně krátké, jsou zdobeny punčoškami, které přecházejí v krátké asi 3-4 cm dlouhé rousky. Barva drápků odpovídá vždy barvě zobáku.

Vady znaků společných:

Velké: příliš veliká, pro letouna příliš netypická postava, příliš dlouhé nohy, křídla delší než ocas a dotýkající se země, malá, nepravidelná špičatá, různě pokřivená, řídce propeřená, nízko nebo vysoko posazená chocholka, zakončená postraními růžicemi, neopeřené prsy a jen punčošky, vysoká a široká hlava, příliš dlouhý a různě pokřivený zobák, žlutá nebo červená duhovka.

Malé: mírně prokrvená duhovka.

Rozdělení podle barev a kreseb

1.       Bělouš žlutopruhý

Je čistě bílý, jen přes křídla má dva žluté, úzké a dobře protažené pruhy. Zobák je bílý s narůžovělým nádechem, obočnice narůžovělé, drápky světlé.

Vady velké: tmavá obočnice, žlutá nebo červená duhovka, tmavý zobák, vadná barva a kresba pruhů, zbarvený krk a hlava.

Vady malé: tmavší drápky, menší vady v kresbě pruhů, několik málo barevných pírek za krkem a mírně prokrvená duhovka.

2.       Bělouš červenopruhý

Je čistě bílý, jen přes křídla má dva červené, úzké a dobře protažené pruhy. Zobák má černý, obočnice jsou v barvě černé gumy, drápky černé.

Vady velké: žlutá nebo červená duhovka, vadná kresba a barva pruhů, zbarvený krk a hlava.

Vady malé: našedlý zobák, světlejší drápky, mírně prokrvená duhovka, několik barevných pírek za krkem a menší vady v kresbě pruhů.

 

3.       Bělou černohrotý

Má základní barvu bílou, jen hroty křídel a ocas jsou černošedé. Ocas je zdoben tmavším pruhem. Zobák je černý, obočnice v barvě černé gumy, drápky černé.

Vady velké: červená duhovka, světlý zobák, červená obočnice.

Vady malé: našedlý zobák, světlejší drápky, lehce žíhaná pera v ocase, několik barevných pírek kolem krku, hlava lehce stříknutá barevnými pírky.

 

4.       Bělouš černopruhý

Je čistě bílý, jen přes křídla má dva černé, úzké a dobře protažené pruhy. Hroty křídel a ocas je černošedé, ocas je zdoben tmavším pruhem. Zobák je černý, obočnice v barvě černé gumy, drápky černé.

Vady velké: červená duhovka a obočnice, světlý zobák, vadná kresba pruhů, bílá pera v ocase a letkách, barevný krk a hlava.

Vady malé: našedlý zobák, světlejší drápky, lehce žíhaná pera v ocase a několik barevných pírek kolem krku, lehce barvou stříknutá hlava, mírně prokrvená duhovka.

 

5.       Žlutě-plavý

Má základní barvu bílou s citrónovým nádechem. Křídla zdobí dva přesně ohraničené a dobře protažené pruhy sytější  barvy. Stejnou barvou jsou zdobena prsa a krk. Hlava je světlejší. Zobák je bílý s narůžovělým nádechem, obočnice narůžovělé, duhovka perlová, drápky světlé.

Vady velké: tmavý zobák nebo obočnice, žlutá nebo červená duhovka, železitá nebo namodralá barva.

Vady malé: tmavší hlava a drápky, mírně prokrvená duhovka.

 

6.       Červeně-plavý

Má základní barvu bílou s načervenalým nádechem celkové opeření. Křídla jsou zdobena dvěma červenými, úzkými a dobře protaženými pruhy. Na celém obvodu krku a prsou je sytější červená barva. Hlava je světlejší, zobák a drápky černé, obočnice černošedé.

Vady velké: žlutá nebo červená duhovka, červená obočnice, světlý zobák, příliš tmavá, železitá barvy.

Vady malé: našedlý zobák, mírně prokrvená nebo tmavší duhovka a světlejší drápky.

 

7.       Modrý černopruhý

Má základní barvu modrou, na prsou a krku s kovově zeleným leskem. Přes křídla má dva černé, úzké a dobře protažené pruhy. Letky jsou černé, ocas modrošedý s tmavším pruhem. Zobák je černý, obočnice v barvě černé gumy, drápky černé.

Vady velké: příliš tmavá nebo narezlá modř, rezavé pruhy a náběh na třetí pruh.

Vady malé: světlejší zobák a drápky, mírně prokrvená duhovka, světlejší obočnice a tmavší duhovka.

Kroužkuje se kroužkem č.2.