Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzorník českého rejdiče 2008

24. 3. 2011

Český rejdič

Názvy dle ES: N – Tschechisher Tümmler, F – Culbutant Tcheque, A – Czech Tumbler.

Zařazení v seznamu plemen ES: rejdiči č.967

Původ: Čechy, zejména Praha a okolí.

Plemenné znaky

Je cenným plemenem rejdiče pro dobré letové schopnosti v hejnu po dobu 1-2 hodin a pro hodnotný okrasný exteriér. Charakterizuje jej jemná střední postava, lasturovitá chocholka a opeřené nohy s krátkými rousky.

Posuzování

Celkový dojem – postava – pernaté ozdoby – hlava, oči, obočnice, zobák – barva a kresba – kvalita opeření  a křídel.

Exteriér

Hlava : klenutá se širším a vyšším čelem, přechod do záhlaví je strmější. Nadočnicové hrbolky a zadní hrbolek jsou málo znatelné. Hlavu zdobí lasturovitá chocholka převyšující temeno hlavy, bez postranních růžic.

Oči: jsou velké, živé, duhovka perlová bez prokrvení. Obočnice jsou jemné a úzké. U černých a modrých rázů a běloušů červenoprsých jsou šedé až černé, u ostatních růžové až červené.

Zobák: je střední délky (do 15mm), mírně klopený a přiměřené silný. U černých a modrých rázů a běloušů červenopruhých je tmavý až černý, u ostatních světlý až narůžovělý. Ozobí je méně vyvinuté, hladké, s bílým popraškem.

Křídla: jsou široká, k tělu přitažená, dobře složené letky spočívají na ocase, nekříží se a nedosahují konce ocasu.

Ocas: je kratší, úzce složený, nedotýká se země a navazuje na linii zad.

Opeření: husté, krátké, pružné a přilehlé.

Nohy: středně dlouhé se širším postojem, opeřené hustými punčoškami a krátkými do 5 cm rousky. Přípustná jsou i kratší supí pera.

Krk: středně dlouhý, široce nasazený, k hlavě se zužující a lehce dozadu nesený. Hrdlo je dobře vykrojené.

Postava: jemná a drobná (od hrudi ke konci ocasu do  22 cm) s dobře osvalenou a vypjatou hrudí.

Barva a kresba

Barvy jsou čisté, rovnoměrně rozložené po všech barevných částech s odpovídajícím leskem. Kresby jsou požadovány pravidelné s příslušným uspořádáním u jednotlivých rázů:

Bělouši: bílí, mohou být i s tmavým zobákem, obočnicí a drápky.

Barevnopruzí: černopruzí, červenopruzí, žlutopruzí. Jsou čistě bílí, na štítech barevné pruhy, černopruzí na ocase barevný pruh, ruční letky černošedé, rousky mohou být barevně prokvetlé.

Černohrotí: jsou bílí, jen konce ručních letek a ocas mají černošedý, rous může být černošedě prokvetlý.

Plaví: červeně plaví, žlutě plaví, stříbřití. Červeně plaví jsou bílí s načervenalým nádechem, na krku a hrudi je zbarvení tmavší, pruhy jsou červenohnědé, ocas a letky mohou být i světlejší. Žlutě plaví jsou bílí s jemným citronovým nádechem včetně rousků, pruhy jsou sytější, ocas a letky mohou být i světlejší. Stříbřití jsou světle sedí se smetanovým nádechem včetně rousků, ruční letky a pruhy jsou hnědošedé.

Modří: černopruzí a kapratí.

Mramorově modří: středy peří jsou světle prokvetlé, mramorované. Požaduje se pravidelné rozložení. Křídla zdobí pruhy, ocas tmavší pruh.

Rázy

Modří černopruzí a kapratí, stříbřití, červeně plaví, žlutě plaví, bělouši bílí, černopruzí, červenopruzí a žlutopruzí, černohrotí, mramorování modří.

Vady

Výlukové: chybějící pernaté ozdoby, jiná barva očí než určuje vzorník.

Velké: dlouhá, hrubá, vodorovně nesená postava, hranatá hlava, velké nedostatky barvy a kresby, málo vyvinutá chocholka a rousky, silně bíle prokvetlé peří u mramorovaných, bílé drápky u modrých, nedostatečné a řídké opeření zejména v letkách a ocasu.

Malé: drobné nedostatky postavy, hlavy, barvy a kresby, nedostatečné zbarvení zobáku, ozobí, obočnic a drápků. Velká supí pera, nízce nebo vysoko umístněná chocholka, postraní růžice, menší nedostatky v kvalitě opeření.

Kroužek č.8